Len większości z nas kojarzy się z rośliną, z której wytwarzane są wysokiej jakości tkaniny. W tym celu uprawiano go już w okresie neolitu, czyli około 8500 lat p.n.e. Oprócz tego len zalicza się do grupy roślin zielnych, czyli posiada własności lecznicze. Z zawierającego dużo tłuszczów siemienia wytwarza się olej lniany.
Wywar można przygotować z całych ziarenek albo z drobno zmielonych. Zawartość tych drugich jest lepiej przyswajalna przez nasz organizm. Jak przygotować siemię lniane? Wystarczy 2 łyżki stołowe świeżo zmielonych nasion zalać ciepłą (ale nie wrzącą) wodą – ok. ¾ szklanki i odczekać minimum 1,5 - 2 godziny. Możemy też całe, niezmielone nasiona zalać ¾ szklanki ciepłej wody i odstawić na noc do dłuższego napęcznienia. Zaparzone siemię dobrze jest spożywać 3-4 razy dziennie. Można też dodać je do mleka, płatków owsianych, soku czy jogurtu.
Siemię lnianie świetnie się sprawdza jako zagęszczacz do zup i sosów, gdyż len nie zmienia smaku i koloru potrawy. W tym celu wystarczy łyżeczkę mielonego siemienia rozpuścić w letniej wodze, dolać do gotującej się zupy lub sosu, dokładnie wymieszać i zdjąć z ognia. Len najlepiej dodawać do dania stopniowo, żeby nie przesadzić z zagęszczeniem.
Jakie jeszcze zastosowanie w kuchni ma siemię lniane? Jak przygotować pyszny deser z jego dodatkiem? Otóż zaparzone w całości nasiona można dodać do porannej zupy mlecznej albo ulubionego muesli. Świetnie smakuje również kisiel z siemieniem lnianym.
Siemię lniane warto dodawać do różnych potraw. Świetnie smakuje m.in. w połączeniu z czerwonymi burakami, tworząc wspaniały dodatek do kanapek. Do przyrządzenia pasztetu z buraków będziesz potrzebowała: 4 dużych buraków, 150 g siemienia lnianego, 100 g oliwek, 50 g kaparów, 50 g suszonych pomidorów, 1 cebuli, pół kostki smakowej (takiej jak Bulion warzywny WINIARY), 200 g migdałów ze skórką, szklanki wody, 2 łyżek sosu sojowego, soku z 1 cytryny oraz soli i pieprzu do smaku.
Najpierw każdego umytego buraka owiń w folię i upiecz wszystkie w piekarniku rozgrzanym do 200°C, aż zmiękną. Następnie ostudź je, obierz ze skóry, pokrój w drobną kostkę i wrzuć do miski. Dodaj oliwki, pomidory, kapary oraz zeszkloną na oliwie cebulę i wszystko razem zmiksuj na gładką masę. W gorącej wodzie rozpuść pół kostki smakowej i wraz z sosem sojowym oraz sokiem z cytryny przelej do miski z masą. Na koniec zagęść ją zmiksowanymi na mąkę migdałami i siemieniem. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, doprawiając je do smaku solą i pieprzem, a następnie przełóż do keksówki i piecz w 170°C przez około pół godziny. Ostudzony (najlepiej przez całą noc w lodówce) pasztet z buraków najlepiej smakuje ze świeżym pieczywem i sosem czosnkowym.